Teknoloji transferi ‘hızlanıyor’
07.11.2017

Teknoloji tabanlı araştırmaların ve girişimlerin ticarileştirilmesi amacıyla faaliyete geçen, Teknoloji Transferini Hızlandırma-Türkiye Projesi (TTH-Türkiye Projesi), iki yıllık çalışmanın ardından meyvelerini toplamaya başlıyor.

Nihai yararlanıcısı TÜBİTAK olan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına Avrupa Yatırım Fonu (EIF) tarafından yönetilen proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali işbirliği çerçevesinde Bakanlığın Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında finanse edilen ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından yürütülen projenin geldiği noktayı anlatmak amacıyla toplantı yapıldı

TTH TÜRKİYE FONLARI 23 TEKNOLOJİ YARATAN GİRİŞİME YATIRIM YAPTILAR

TTGV yetkililerinin toplantıda verdiği bilgiye göre, 2014 yılının sonunda uygulamaya konan TTH Türkiye Projesi kapsamında; teknoloji tabanlı araştırmaların ticarileştirilmesi için girişimlere yatırım yapmak üzere iki TTH Türkiye fon yönetim şirketlerinin kurulması ve Türkiye'deki Teknoloji Transfer Ofisleri'nin (TTO) bilgiyi ticarileştirme yetkinliklerinin artırılarak üniversite ve sanayi arasında etkin rol oynamalarının sağlanmasına destek olunması hedeflendi.

Proje kapsamında 2015 yılının mayıs ve temmuz aylarında Avrupa Yatırım Fonu (EIF) desteği ile Hollanda merkezli olarak kurulan DCP Diffusion Capital Partners ve ACT Venture Partners fon yönetim şirketleri, toplam 23 girişime 50 bin ila 2,5 milyon avro arasında yatırım yaptı.

31 Ekim 2017 itibariyle; 30 milyon avro büyüklüğündeki DCP Fonu 12 girişime, 22,5 milyon avro büyüklüğündeki ACT Fonu ise 11 girişime yatırım yaparak destek verdi. Ayrıca her iki şirket, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı'nın (BROP) hedef bölgesinden toplam 25 adet projeye kavram ispatı (PoC - Proof of Concept) yatırımı yaptı.

GİRİŞİMCİ VE YATIRIMCI İÇİN FARKINDALIK YARATTI

Düzenlenen toplantıda konuşan TEYDEB Başkanı Mehmet Aslan, Teknoloji Transfer Ofisleri'ne 2012 yılından bu yana 96 milyon lira destekte bulunduklarını ve bu desteklerinin artacağını kaydetti. Teknoloji Transferi'ni Hızlandırma Projesi ile Türkiye'nin teknoloji alanında sıçrama yaşayacağını kaydeden Aslan, "Uluslararası başarılı TTO'larla sürdürülebilir işbirliği ortamı yakaladık. Ulusal TTO'ların yaşadığı problemlerin çözümü konusunda örnek uygulamalar bu konuya bakış açımızı geliştirdi" dedi.

Aslan, TTH Projesi'nin yatırımcıya teknolojilik girişim yatırımı hakkında farkındalık, girişimciye ise yatırım almanın önemi hakkında farkındalık yarattığını söyledi.

TTO'LAR BİLGİDEN ÜRETİME GİDEN YOLU ÇİZİYOR

TTGV Genel Sekreteri Mete Çakmakcı da TTH-Türkiye Projesi'nin araştırma ve teknoloji geliştirme faaliyetleri ile pazar arasındaki boşluğu doldurmak üzere tasarlanan ve teknolojiyi yaratan start-up'lar ile akademisyenlerin kurdukları şirketlere (spin-off) sermaye ortaklığı ile yatırım yapılarak gelişmelerinin ve globalleşmelerinin sağlanması amacıyla tasarlandığını kaydetti. Çakmakcı, TTH-Türkiye Projesi ile bilginin üretildiği noktadan üretime taşınabilmesi için TTO'ların uluslararası örneklerden de yararlanarak yetkinliklerinin artırılmasına yönelik farkındalık yarattığına dikkat çekti.

BİR YATIRIM YAPMAK İÇİN 100 GİRİŞİMCİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Bu projelerin desteklenmesi için çok aşamalı araştırma ve değerlendirmeler yapıldığı da verilen bilgiler arasında yer aldı. Buna göre, TTH Türkiye Fonları ACT ve DCP toplam 1800 ilk temas sonrası 25 kavram ispatı olmak üzere toplam 48 teknoloji fikrine yatırım yaptı.

Fonların yanısıra TTH Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Proje Ekibi tarafından teknoloji yaratan girişimlere ulaşmak için 65 teknopark ve TTO ziyaret edildi, 944 proje sahibi girişimci veya akademisyen ile yüz yüze görüşme olmak üzere 1800'ün üstünde proje dinlendi ve 165 ekibe mentörlük yapıldı.

TTO'LARIN TEKNOLOJİLERİN EKONOMİK VE SOSYAL YARARA DÖNÜŞÜMÜNDEKİ ROLLERİ

Toplantıda ayrıca Türkiye'deki Teknoloji Transfer Ofisleri'nin (TTO) akademik çalışmaların ekonomik ve sosyal faydaya kazandırılmasındaki önemine vurgu yapılarak, TTH Türkiye Projesinin TTOlara stratejik hedeflerin ortaya konması, teknolojik fikirlerin ticarileştirilmesinde müşteri doğrulaması yapılmasının önemi ve uluslar arası iyi uygulamaların yerinde öğrenilerek içselleştirmeleri türünde kazandırdıkları anlatıldı.

Öte yandan TTH-Türkiye Projesinin 14 Kasım 2017 tarihinde The Marmara Taksim Oteli'nde gerçekleştirilecek Technology Transfer: Breakthrough to Excellence" temalı Konferansında edinilen bilgi ve deneyimlerin aktarılacağı etkinlik ile tamamlanacağı duyuruldu.

Partners

Social Media

Subscribe to be informed